See on dokumendi vana versioon!
https://keskkonnatehnika.ee/liiga-palju-ravimijaake-jouab-keskkonda/
Koguseliselt kasutatakse Eestis kõige rohkem diabeediravimit Metformin. Seda kulub ca 25 tonni aastas. Metaformini leiti 89% pinnavee proovidest. Sama suur leidude arv oli ka valuvaigisti ja põletikuravimina tuntud Diklofenak-il, kuid seda ravimit kasutatakse aasta kordades vähem – ligikaudu 1500 kg. Kõige sagedamini (98% veeproovidest) esines veeproovides valuvaigistit Tramadol. Viimast tarbitakse aga vähe, ligikaudu 600 kg aastas.
Suurem osa ravimijääke jõuab keskkonda pärast ravimite sihtotstarbelist kasutamist. Paljud toimeained läbivad organismi muutumatul kujul või muutuvad hoopis uuteks, veelgi suurema keskkonnaohuga ühenditeks. Inimorganismi läbinud ravimid jõuavad reoveepuhastite kaudu veekeskkonda ja reoveesettesse. Loomadele antud ravimid jõuavad keskkonda otse ilma igasugust puhastusetappi läbimata.
Enam kui pooled eestimaalastest vabanevad ravimijääkidest valesti – peamiselt on ravimijääke visatud olmejäätmete hulka.
Üle poole eestlastest tegelikult ei tea või ei teadvusta, et ravimid on ohtlik jääde ja nende ebakorrektne käitlemine võib põhjustada keskkonnale kahju.
Reovee järelpuhastustehnoloogiad – osoonimine ja aktiivsöe kasutamine, annavad ravimijääkide, aga ka teiste saasteainete reoveest eemaldamisel häid tulemusi. Teistes Läänemere äärsetes riikides on neid tehnoloogiaid juba ka rakendatud. Praegu pidurdab uute tehnoloogiate laialdasemat kasutusele võttu nende kõrge maksumus.
Rootsis on arstidele ja apteekritele jagatud juhendeid, mis aitavad samade sümptomite puhul valida keskkonnale vähem mõju omava ravimi. Ka Eestis tasub mõelda, milliseid soovitusi võiksid arstid ja apteekrid anda patsientidele, ravimite keskkonnamõju silmas pidades.