See on dokumendi vana versioon!
Metsalindude arvukus väheneb
Metsalindude arvukus Eestis väheneb keskmiselt 101 400 linnu võrra aastas
http://www.eoy.ee/hirundo/files/Nellisi_Volke_2019-1.pdf
Eesti Ornitoloogiaühingu aruannete kohaselt on Eestis metsalinnustiku kompleksindeksi (53 liiki) trendi alusel perioodil 1983-2018 metsalinnustiku arvukus vähenenud 26% võrra. Liigispetsiifiliste arvukushinnangute ja trendide alusel on metsalinnustiku arvukus käsitletud perioodil vähenenud keskmiselt 42 600 – 58 800 paari võrra aastas. Paiksete liikide, samuti okasmetsaliikide arvukused näitavad suuremaid langusi, võrreldes rändsete, leht- ja segametsadega seotud liikidega ning generalistidega, mis viitab eelkõige kohalikele põhjustele ja mõjuritele meie metsamaastikus.
Metsalinnustiku indeks, mida arvestatakse seireandmete kompleksi järgi, langeb juba kakskümmend aastat − ja see langeb kokku intensiivsete raiete tegemise ajaga
https://pohjarannik.postimees.ee/6582303/koos-vanade-metsadega-kaovad-paljude-liikide-elupaigad
Peamiseks metsalindude vähenemise põhjuseks loeme metsamajandust.
Lindude arvukuse languse taga on metsamaa kvaliteedi muutus: lagaraiemajandus viimastel aastakümnetel, okasmetsade pindala vähenemine ja hooldusraiete kasv 2000. aastatel – eriti riigimaadel.
Ka põldudel kasutatavad taimemürgid mõjutavad linde, seda peamiselt toidupuuduse kaudu. Linnud vajavad kõige rohkem toitu poegade kasvatamise ajal ja poegi toidetakse putukatega. Mürgitatud põldudel on putukaid vähe ja linnupoegade üleskasvatamiseks ei pruugi toitu jätkuda.
https://maaelu.postimees.ee/3988557/pollulindude-vahenemine-on-kiirem-kui-metsalindudel
Haruldusi säilitaks leiukohtade tõhus kaardistamine ja kaitse, näiteks vääriselupaikadena. - Kas kaardistamine ja kaitse praegu ei ole tõhus?